Podstawową różnicą pomiędzy tradycyjną wycieraczką podłogową z marketu, a wycieraczką obiektową polskiej produkcji, obok jakości, jest sposób jej montażu w strefie wejścia. Precyzyjnie wykonany produkt, najlepsze dostępne materiały o długiej żywotności i wytrzymałości, akcesoria dopasowane pod rodzaj wycieraczki. Nie dostaniemy tego w popularnym sklepie, gdzie produkcja jest głównie chińska, z jakością bywa różnie, a dodatkowe akcesoria raczej są niedostępne. Osadniki wanny pod maty wejściowe i wytrzymałe ramki aluminiowe to składowe dobrego montażu wycieraczki systemowej. Dziś kilka słów o tym, jak to się robi i czy dobre usadowienie wycieraczki w wejściu jest w ogóle istotne.
Systemowa wycieraczka obiektowa w strefie wejścia do budynku
Sposoby montażu systemowej wycieraczki obiektowej w strefach wejścia są tak samo ważne, jak wybór jej rodzaju i zapotrzebowania budynku. Decydując się na profesjonalną wycieraczkę obiektową, warto dobrze ją zamontować w strefie wejścia, aby służyła nam przez kilka następnych lat. Systemowe maty wejściowe wybiera się już na etapie projektu obiektu u architekta. Montowane są one głównie w zagłębieniu w posadzce – na zewnątrz przed wejściem do budynku i/lub w jego wnętrzu. Rodzaj montażu uzależniony jest od typu wybranej wycieraczki obiektowej i jej przeznaczenia.
Standardowo wyróżniamy trzy strefy wejścia:
- pierwsza znajduje się na zewnątrz przed wejściem do obiektu i przeważnie jest ona niezadaszona. Zaleca się tu wycieraczki (kraty) stalowe, systemowe z wkładem szczotkowym lub ewentualnie wycieraczki gumowe ażurowe,
- druga strefa to zadaszone wejście, czyli w zależności od typu budynku – przedsionek, wiatrołap lub część holu głównego. Najlepiej sprawdzą się tutaj wycieraczki nie tylko czyszczące, ale i osuszające obuwie – maty tekstylne i gumowe.
- trzecie wejście to wnętrze obiektu, gdzie najlepiej prezentują się wycieraczki tekstylne o bogatej kolorystyce, możliwości nadruku logo lub innej informacji, osuszające i czyszczące obuwie.
Czy w każdej z tych stref wejścia musi znajdować się dany rodzaj wycieraczki? Tak byłoby „najczyściej”, bo na drodze osoby odwiedzającej obiekt nastąpiłoby wieloetapowe czyszczenie obuwia. Ale można również ograniczyć się do jednej wycieraczki systemowej z wkładem naprzemiennym – szczotka i guma, szczotka i wkład tekstylny np. w drugiej strefie wejścia (przedsionek) w budynku.
Montaż wycieraczki obiektowej na zewnątrz budynku – strefa 1
Wejście niezadaszone narażone jest na największe oddziaływanie warunków atmosferycznych oraz największy brud. Dlatego wycieraczka systemowa, znajdująca się w tym miejscu, ma za zadanie zeskrobać jak największą ilość zanieczyszczeń. Dodatkowe kwestie, które się tu pojawiają, to odporność na promienie słoneczne (odpowiedni materiał) oraz przytwierdzenie maty wejściowej do podłoża (wiatr). Najbardziej „mocarną”, bo prawie, że niezniszczalną wycieraczką wejściową, szczególnie w mocno zabłoconym terenie, będzie tutaj krata stalowa.
Najlepszym rozwiązaniem w pierwszej strefie wejścia jest zamontowanie wycieraczki obiektowej w ramce z kątownika aluminiowego w zagłębieniu lub w specjalnym osadniku. Wanna pod wycieraczkę dodatkowo zbiera cały brud wraz z wodą na zewnątrz budynku. Istnieje dodatkowo możliwość podłączenia osadnika z polimerobetonu lub aluminium pod kanalizację obiektu, wtedy sprzątanie odbywa się samoistnie.
Sposoby montażu systemowej wycieraczki obiektowej wewnątrz – strefa 2 i 3
W przypadku wewnętrznych stref wejścia do budynku nadal istotna jest skuteczność czyszczenia, ale i osuszania obuwia z wilgoci. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w systemie wycieraczek obiektowych będzie połączenie wkładu tekstylnego (osuszanie i delikatne zeskrobywanie brudu) z wkładem typowo czyszczącym, takim jak szczotka czy guma. Kombinacje wycieraczek aluminiowych, w zależności od natężenia ruchu w obiekcie, to gwarancja nie tylko czystej, ale i zadbanej (dłużej eksploatowanej) podłogi z płytek ceramicznych, drewna czy paneli podłogowych.
Nadal najlepszą opcją montażu wycieraczki tekstylnej, tekstylno-gumowej lub tekstylno-szczotkowej jest osadzenie jej w zagłębieniu w ramce z kątownika aluminiowego. Zapobiega to przesuwaniu się maty. A także ułatwia utrzymanie w czystości podłóg i wnętrza budynku, cały brud gromadzi się w jednym miejscu pod wycieraczką.
Oczywiście w przypadku trzeciej strefy wejścia na holu czy korytarzu wewnątrz obiektu (najdalej od wejścia zewnętrznego), można zastosować wolno leżącą wycieraczkę tekstylną z gumowym brzegiem czy najazdem. Wszystko tak naprawdę zależy od typu budynku, stopnia natężenia ruchu oraz możliwości. Od tego, czy inwestycja jest dopiero w trakcie budowy czy może jest to remont i modernizacja podłóg w strefie wejścia.
Zdjęcia: własność i realizacje Polentex