Bo ile można sprzątać?! To pytanie retoryczne w okresie jesiennych deszczów i zimowego błota spod zaśnieżonych butów, ciśnie się na usta każdemu, kto dba na co dzień o estetyczne i czyste wnętrze domu, biura, budynku. Co przechodzień to brudna podłoga, a sposób na to jest dziecinnie prosty. Dobra, systemowa wycieraczka obiektowa wystarczy by ograniczyć sprzątanie do niezbędnego minimum na kilka najbliższych sezonów zimy czy lata.
Systemowa wycieraczka obiektowa lepsza od zwykłej wycieraczki podłogowej?
Systemowa wycieraczka obiektowa to nic innego jak sprawdzona kombinacja kilku wkładów spełniających swoje funkcje czyszczenia i/lub osuszania obuwia. Pozwala to na zatrzymanie całego błota ze śniegu czy opadów deszczu zaraz w strefie wejścia, nie wnosząc brudu w głąb budynku. A to ogromna oszczędność czasu na sprzątanie podłóg w całym obiekcie.
Czym zatem się różni uniwersalna wycieraczka podłogowa od tej profesjonalnej, systemowej? Głównie funkcjonalnością, wielkością, ale i jakością materiałów. Wycieraczka z marketu to przeważnie mata gumowa albo tekstylna albo stalowa. Decydując się na wycieraczkę systemową, można połączyć wkłady czyszczące, skrobiące i osuszające w jedną funkcjonalną całość.
Jaką wycieraczkę na zewnątrz, a którą do wewnątrz budynku?
Przy systemowych wycieraczkach obiektowych są dwie możliwości – albo zastosowanie wycieraczki czyszczącej (czyszcząco-osuszającej) tylko przed wejściem do budynku albo jeszcze dodatkowa wycieraczka w przedsionku lub korytarzu osuszająca obuwie z wody.
Wycieraczka obiektowa może być uniwersalna, ale wszystko zależy od miejsca jej instalacji. Na zewnątrz przed obiektem, gdzie nie ma zadaszenia i mata wystawiona jest na różne warunki atmosferyczne, zastosowanie mają tylko materiały z gumy, stali czy szczotek, tekstylia się tutaj nie sprawdzą. I to jedyne przeciwskazanie dotyczące kombinacji wkładów wycieraczek obiektowych odnośnie miejsca ich instalacji w zewnętrznej lub wewnętrznej strefie wejścia. Więcej na temat zastosowań wycieraczek systemowych na zewnątrz czy wewnątrz budynków opisujemy tutaj >>
Oczywiście najlepszą możliwą opcją jest podwójne zabezpieczenie wejścia wycieraczką zewnętrzną oraz wewnętrzną, doczyszczającą obuwie z resztek piasku, błota i wody. Wtedy mamy pewność, że wszelkie zanieczyszczenia pozostaną w miejscu maty podłogowej i nie rozniosą się po całym budynku.
Zabezpieczenie schodów i podłóg przed poślizgiem
Jak błoto czy odrobina wody na podłodze to wystarczy pośpiech, i o upadek czy zwichnięcie kostki nietrudno. Dbając o bezpieczeństwo przechodniów, systemowe wycieraczki obiektowe znakomicie spełniają swoją dodatkową rolę. Zabezpieczenie śliskich podłóg z płytek czy schodów rozpoczyna się już na etapie wejścia do budynku. Mata obiektowa, która osuszy obuwie z resztek wilgoci, to nie tylko estetyczne i czyste wnętrze, ale pewność, że nie zostanie naniesiona zbędna woda do środka budynku. Warto i to wziąć pod uwagę przy wyborze wycieraczki do danego obiektu, pamiętając o deszczowych czy zimowych dniach w roku.
Zdjęcie tytułowe: Pexels